fbpx

ALPAGU KÜLTÜR VE SPORLARI FEDERASYONU

Tarihçe

Alpagu:   Kara-Yüs ve Köl Tigin Yazıtında geçen bu unvan savaşçı manasına gelmektedir.

ALPAGU NEDİR?
Alpagu Türk Milletinin öz malıdır ve Alpaguyu ben yada bir başkası icat etmemiştir. Alpaguya tek başınada kimse sahip çıkamaz. Çünkü Alpagu bu milleten öz ata sporlarının bir araya getirilerek ortaya konmuş bir mücadele sanatıdır.
       Diğerlerinden farkı nedir ? Bu bana defalarca soruldu ve cevabım hiç ama hiç değişmedi. Farkı şudur. Alpagu icad edilmiş bir mücadele sanatı değildir. Tarihin içinden süzülüp gelen ve zaman içinde unutulmak üzere olan Türk Mücadele Sanatlarını canlandırmak vede canlı tutmak amacı ile bu sporların özünü değiştirmeden her birinin günümüz şartlarında uygulanabileceği şekli ile bir araya getirip tek çatı altında tek spor olarak ortaya koyarken temel sporuda aslına dokunmadan muhafaza edip zaman zaman seminer ve kurslarımızda sporculara öğretmek gerekirse maçlarını düzenleyip bu branşlarıda yaşatmak alpagunun amaçlarındandır.
Türklerin doğasında bulunan mücadele ruhunu en iyi ve doğal şekilde yansıtmak ve yaşatmak, Gelenek ve görenekleri usulünde öğretilerimizi sunmak Alpagu Mücadele Sanatının tek ve yegane amacıdır.
LPAGU MÜCADELE SANATI bu.

KELİME ANLAMI NEDİR?
Alpagu Göktürkçeden gelen bir terimdir ve anlamı Düşmana tek başına saldıran cesur asker- Yanlız – Askeri alanda en üst rütbe – Yanlız savaşçı  gibi çok güzel anlamları vardır.


Alpagu açılımı ise;

 –  ADALET
L   – LİYAKAT
  – PERFORMANS
A   – AKILCI
G   – GÜÇLÜ
  – UYUMLU
Yukarıda Alpagunun harf harf açılımı yapılmıştır.

TOP