fbpx

Haydi Astrale!

by / / HABERLER

Erciyes Üniversitesi’nde Ali İlseven tarafından Neuro Linguistic Programming (NLP) Teknikleri ile; inovasyon, yaşam koçluğu, liderlik ve zaman yönetimi uygulama eğitimleri verildi

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kulüp Başkanı Mehmet Sercan Öğe’nin düzenlemiş olduğu NLP Teknikleri öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. NLP Uzmanı Ali İlseven’in katıldığı etkinlik oldukça renkli geçti. Işıklar biraz daha kararırsa gerçek yıldızlar parlar sözüyle sahneyi alan Ali İlseven; ”Yaradılanı severim yaradandan ötürü. Önyargılarınızı kırmakla işe başlamalısınız. Bilinç ‘-me, -ma’ takılarını algılamaz. Yapma, etme dediğinizde beyin onu yap, et olarak algılar. Eğer, bilinçaltınızı doğru kullanmayı bilirseniz yapamacağınız şey yoktur ”dedi.

 

İlseven, değişimde 7′i Kuralının ihtiyaç, istek, itimat, inanç, irade, iltifat ve ispat olduğunu belirterek bir cümlede ama, fakat sözcükleri varsa bir önceki cümleyi yalanlayacağını söyledi. Çoğu insanda iki iletişim dilinin mevcut olduğunu, fakat birinin diğerine göre baskın olduğunu dile getirerek beden dilinin yalan olduğunu toplumlara göre değişebileceğini de sözlerine ekledi.

İkili ilişkilerde çiftlerin aynı dili konuşamadıklarından ötürü temsil dillerinin farklı olduğundan da bahseden İlseven görsel, işitsel ve kinestetik öğrenme stillerine değindi. Görsellerin, gördüklerini ve okuduklarını kolay hatırladıklarını resim ve sözcüklerle düşünmeye daha yatkın olduklarını ve yüzleri iyi hatırladıklarını söyledi. İşitsellerin, konuşmayı çok sevdiklerini lafı uzattıklarını, kinestetiklerin ise, az ve öz konuştuklarını, dokunarak anlam çıkarmaya çalıştıklarını ve en iyi arkadaş, eşin onlardan çıktığını belirtti.

Son olarak İlseven; “Bir Swish Tekniği değiştirmek istediğiniz davranışı bloke eder yerine yenisini getirmeye çalışır. Resim ve duygu değiştirme tekniğidir” dedi.

TOP